Vanuit een oude villa naast het Haarlemmermeerstation vertelt Ferry Wieringa het verhaal van de Havenstraat. Waar staan we, wat zien we nog van de geschiedenis en wat zien we niet meer? Wieringa, journalist en buurtbewoner, neemt je mee terug naar
1910 en laat zien wat deze plek sindsdien heeft betekend voor Amsterdam.
Gratis toegang
Het verhaal van de Havenstraat
Data
za 10 okt16:00 - 19:00
Locatie
De Directievilla, Amstelveenseweg 268, 268 Amsterdam
Naast het Haarlemmermeerstation staat een villa uit 1921. Deze werd gebouwd voor Otto Schutte, directeur van de Hollandse Elektrische Spoorweg Maatschappij. Vanaf zijn balkon keek hij uit over de sporen, perrons en treinen, en aan de andere kant zag hij de gevangenis. Rondom het station woonden ook andere mensen, zoals de perronchef en cipiers en later een ambtenaar en een serveerster.
De Schinkelbuurt was destijds een arme buurt. Een bewoonster herinnert zich nog goed hoe je met de hele familie rond één kachel woonde en bij het badhuis moest wassen. Rond 1917 wilde architect Berlage de Schinkelbuurt verbinden met de nieuwe Stadionbuurt, maar het spoor zat hem al die tijd in de weg. Toen in 1972 de laatste goederentrein vertrok, ontstond er een verwaarloosd gebied vol garages en sloperijen, waar volgens buurtbewoners van alles gebeurde dat het daglicht niet kon verdragen.
Journalist Ferry Wieringa woont al 25 jaar in de Stadionbuurt en vertelt graag verhalen over deze snel veranderende plek. Vanuit de villa neemt hij je mee door de tijd. Wat blijft er over van het verleden, en hoe hangt dat samen met wat er nu is? Zo ontstaat een levendig beeld van een buurt die voortdurend in beweging is.