Openingsconcert Festival Winteravonden aan de Amstel : Pashchenko and Friends
Concerten
Openingsconcert Festival Winteravonden aan de Amstel : Pashchenko and Friends
Afbeelding van Melle Meivogel
Afbeelding van Sophie Wolter
Afbeelding van Anastasia Khomenko
1/3
Dia 1 van 3
Een kleurrijk openingsconcert van Winteravonden aan de Amstel 2025 op zaterdagavond 13 december in de Waalse Kerk! Toppianiste Olga Pashchenko zocht een sterrenensemble van musici uit het Concertgebouworkest bij elkaar voor twee niet vaak gehoorde kamermuziekwerken van Nikolai Rimsky-Korsakov en Francis Poulenc. Daarnaast staan van beide componisten liederen op het programma.
Openingsconcert Festival Winteravonden aan de Amstel : Pashchenko and Friends
Data
za 13 dec20:15 - 22:15
Locatie
De Waalse Kerk, Walenpleintje 159, 1012 JZ Amsterdam
Openingsconcert Festival Winteravonden aan de Amstel : Pashchenko and Friends
Nikolai Rimsky-Korsakov en Francis Poulenc zijn met elkaar verbonden door de Ballets Russes van Sergej Diaghilev. Rimsky-Korsakov als leermeester van Igor Stravinsky, die in 1910 met zijn in opdracht van het gezelschap geschreven ballet De Vuurvogel zijn doorbraak beleefde. Ook Poulenc kreeg een opdracht van het ballet: met het in 1924 gecomponeerde erotisch getinte ballet Les Biches vestigde hij zich definitief als succesvol componist.
Rimsky-Korsakovs Kwintet voor piano, fluit, klarinet, fagot en hoorn is een heerlijk werk in de lijn van de kamermuziekwerken van Mozart en Beethoven. En hoewel minder sprookjesachtig dan een groot aantal van zijn orkestwerken, is het een origineel en opgewekt stuk.
Voor het Sextuor van Poulenc voegt zich nog een hobo bij het ensemble. Poulenc componeerde het werk in 1931/32 en een revisie in 1939 leidde tot de huidige vorm. Het is een theatraal stuk vol jazzy knipogen. Poulenc speelde zelf de piano tiijdens de première in 1933.
Van 13 tm 20 en 28 december vindt alweer de dertiende editie plaats van kamermuziekfestival Winteravonden aan de Amstel.
Vuurvogels – het thema van Winteravonden aan de Amstel 2025. Het festival belicht de creatieve kracht die ontstaat wanneer mensen hun land moeten verlaten en elders opnieuw beginnen. Inspiratiebron is Sergej Diaghilev, de Russische visionair die begin 20ste eeuw in ballingschap een revolutie ontketende in de kunstwereld en het westerse publiek kennis liet maken met Stravinsky en vele anderen. Zijn verhaal is verrassend actueel, nu hedendaagse kunstenaars Rusland, Wit-Rusland en Oekraïne ontvluchten. Zij zijn de nieuwe vuurvogels, die op vreemde bodem hun veren opnieuw kleuren. Van 13 t/m 20 en 28 december ontmoeten publiek en makers elkaar op bijzondere locaties in Amsterdam – van het Muziekgebouw aan ’t IJ tot het Centraal Station – in een programma vol muziek, kunst en hergeboorte. Reserveer het vast in je agenda!