Holland Festival: Forsythe Festival - Het Nationale Ballet
Het Nationale Ballet presenteert voor het eerst een programma met drie meesterwerken van William Forsythe: The Vertiginous Thrill of Exactitude, Pas/Parts 2018 en de Nederlandse première van het internationaal bejubelde Blake Works l. Deze voorstelling is te zien bij Nationale Opera & Ballet.
Holland Festival: Forsythe Festival - Het Nationale Ballet
Blake Works l
Blake Works l was het eerste werk waarin Forsythe – na zeventien jaren van choreografisch experiment – terugkeerde naar de klassieke ballettechniek. Bij de wereldpremière in Parijs in 2016 ging het publiek uit zijn dak. In technisch zeer uitdagende, maar vooral ook swingende solo’s, duetten en groepsformaties weerspiegelt de choreografie zeven poëtische nummers van James Blakes album The Colour in Anything.
Pas/Parts
Nog voordat hij zich op het experiment stortte, creëerde Forsythe in 1999 al een ander meesterwerk voor Ballet de l’Opéra National de Paris: Pas/Parts. Het Nationale Ballet brengt nu een aangepaste versie uit 2018. Het stuk toont in optima forma hoe dansvernieuwer Forsythe de klassieke balletpassen heeft vervormd, opgeknipt en gehergroepeerd tot eigentijdse abstracte kunst. Als in een duizelingwekkende lawine volgen ingenieuze solo’s, duetten, trio’s en groepsdelen elkaar in hoog tempo op.
The Vertiginous Thrill of Exactitude
Ook het derde werk, The Vertiginous Thrill of Exactitude, is, zoals de titel al aangeeft, een verheerlijking van de precisie en snelheid van het klassieke ballet, maar tegelijkertijd is het er een parodie op. Op Schuberts Negende Symfonie laten de dansers een wervelwind aan pirouetten en knap allegrowerk zien, alleen doen ze dat met zo’n vaart dat de oorspronkelijke passen nauwelijks nog zichtbaar zijn.
Als één choreograaf de ontwikkeling van de hedendaagse danskunst heeft beïnvloed en gestuurd, is het William Forsythe wel. De traditionele logica en dynamiek van het ballet zijn door hem stevig op hun kop gezet. Forsythe Festival is een ode aan deze internationale meesterchoreograaf.
Data en tijden
zaterdag 10 juni | 20:15 |
woensdag 14 juni | 20:15 |
vrijdag 16 juni | 20:15 |